هدف ما برداشتن گامی کوچک در راه نشر آگاهی ست
ما در وب سایت دانش ،آگاهی تلاش می کنیم تمام آنچه در دنیای علم به ما کمک خواهد کرد
تا بتوانیم گامی را به سوی حقیقت برداریم را، با نثر و کلامی آسان در اختیار شما قرار دهیم،
رویدادها
Card image cap

پنجمین مدرسه تابستانی نجوم

ثبت نام در پنجمین مدرسه تابستانی نجوم (آیوتا خاورمیانه) آغاز شد

1396/4/18

رویدادها
Card image cap

اولین نسخه از رمزآلود ترین کتاب جهان منتشر خواهد شد

برای اولین بار در طول تاریخ، اولین نسخه از رمزآلودترین کتاب جهان آماده انتشار شده است. انتشارات Spanish publishing house توانسته است بعد از 10 سال تلاش و رایزنی مجوز باز نشر کتاب Spanish publishing house متعلق به قرن 15 هم را بدست آورد.

1395/6/3

رویدادها
Card image cap

ناسا مقالات و نتایج 861 تحقیق بنیادی و پروژه های خود را به صورت رایگان برای عموم منتشر کرد

ناسا مقالات و نتایج 861 تحقیق بنیادی و پروژه های خود را به صورت رایگان برای عموم منتشر کرد

1395/5/29

رویدادها
Card image cap

شگفتی های مکانیک کوانتومی رد روابط علیتی درهم تنیدگی کوانتومی

پس از رد نظریه اینشتین؛ رد روابط علیتی درهم تنیدگی کوانتومی ، شگفتی را کامل کرد! به نظر می رسد شگفتی های مکانیک کوانتومی، پایانی ندارد و هر روز باید منتظر کشفیات و نتایج هیجان انگیز آنها در این حوزه باشیم. یکی از جنجالی ترین بحث های تاریخ کوانتوم، مربوط به رد یا قبول روابط علیتی درهم تنیدگی کوانتومی است. موضوعی که دانشمندان سه روز پیش در مقاله ای در ژورنال Science Advances، نتایج جالبی در مورد آن گزارش کرده اند.

1395/5/22

رویدادها
Card image cap

فضاپیمای OSIRIS-REx ناسا به دنبال کشف منشأ حیات در فضا

یک از مطرح ترین فرضیه های آغاز حیات بر روی زمین، فرضیه انتقال مواد اولیه حیات از طریق سیارک ها به زمین می باشد. در این فرضیه دانشمندان اعتقاد دارند که مواد الی سازنده بلوک های حیات بر روی زمین از طریق بر خورد یک سیارک به زمین به این جا منتقل شده است و برای بررسی دقیق این فرضیه آنها سیارک بن‌نو را برای مطالعه انتخاب کرده اند. به اعتقاد Dante Lauretta فضاپیمای OSIRIS-Rex می تواند جواب این پرسش را بیابد که : آیا حیات ( آب و مواد ارگانیک ) بر روی زمین از طریق اشکالی از مواد معدنی هیدراته مانند، خاک رس، وارد زمین شده و فضای محیط زمین را قایل حیات کرده است؟ و این منشاء حیات بوده است؟

1395/5/12

رویدادها
Card image cap

بازنویسی بلادرنگ DNA انسان به کمک CRISPR برای اولین بار در جهان

ماه آینده دانشمندان چینی برای اولین بار اقدام به ایجاد تغییرات در DNA یک فرد بالغ خواهند کرد. آن‌ها با استفاده از ابزار انقلابی CRISPR (قیچی DNA) برای اولین بار در تاریخ و جهان می‌خواهند تغییراتی بر روی DNA یک فرد بزرگ‌سال انجام دهند.

1395/5/4

رویدادها
Card image cap

سوتی برنامه ماه عسل

میهمان برنامه ماه عسل عکس سحابی هلیکس را نشان می‌دهد و ادعا می‌کند که این عکس تخمک است که زیر میکروسکوپ مشاهده کرده است.

1395/3/25

رویدادها
Card image cap

اعلام خبر جدید ناسا کشف بزرگترین مجموعه سیارات تا به امروز توسط کپلر

ناسا اعلام کرده است که توسط ماموریت تلسکوپ فضایی کپلر توانسته 1284 سیاره جدید را کشف کند از این میان 9 سیاره در منطقه امکان وجود حیات قرار دارند

1395/2/21

رویدادها
Card image cap

اشکالی از حیات هزاران ساله در دریاچه عظیم زیر یخهای قطب جنوب

دانشمندان در آستانه کشف اشکالی از حیات هزاران سال در دریاچه عظیمی در زیر یخهای قطب جنوب هستند.این دریاچه ها بخشی از یک شبکه بزرگ آبراهی در زیر یخ های قطب جنوب است

1395/2/7

رویدادها
Card image cap

اتمسفر مریخ غنی از اکسیژن بوده است

اولین شواهد مستقیم از جو غنی از اکسیژن در مریخ باستان سنگ های روی مریخ بهترین سرنخ هایی هستند که نشان می دهد یک بار اتمسفری سرشار از اکسیژن در این سیاره وجود داشته است.

1395/2/7

رویدادها
Card image cap

الیزابت پاریش عمر جاودانه طبیعی خواهد داشت، روند پیری متوقف شد

محققین مرکز Bioviva اعلام کردند نه‌تنها روند پیری را متوقف، بلکه جریان آن را به سمت جوان‌سازی معکوس کردند الیزابت پاریش مدیرعامل Bioviva بر اساس شواهد آزمایشگاه و بالینی ادعا می‌کند که بشر در تاریخ جهان توانسته است آثار روند پیری را متوقف و معکوس کند. این موفقیت به لطف آزمایش‌های ژن‌درمانی شرکت بایوویوا به‌دست‌آمده است

1395/2/6

رویدادها
Card image cap

اینترنت 5G با سرعت یک ترابایت در ثانیه

رویای اینترت بی سیم 5G با سرعت باور نکردنی 1 ترابایت در ثانیه به حقیقت تبدیل خواهد شد، درحال حاضر گوگل بر روی انتقال امواج اینترنت بی سیم پر سرعت، به خانه های شما مشغول به کار است.

1395/2/3

رویدادها
Card image cap

تجربیاتی که پدر در طول زندگی کسب کرده می تواند به فرزند منتقل شود

تاکنون شواهدی قوی در مورد امکان انتقال تجربیات کسب شده ی پدر، در طول دوران زندگیش به فرزند، به دست نیامده بود، اما نتایج یک تحقیق گسترده علمی نشان میدهد سبک زندگی پدر می‌تواند در آینده فرزند تأثیر داشته باشد.

1395/2/3

رویدادها
Card image cap

یکی از اسرار سرزمین نازاکا حل شد

متشکریم گوگل مپ!!! دانشمندان با کمک تصاویر ماهواره های فضایی گوگل مپ موفق شدند یکی از رازهای اقوام باستانی نازاکا که در سرزمین فعلی پرو زندگی می کردند را رمزگشایی کنند

1395/2/3

رویدادها
Card image cap

ساختار DNA را می توان هک کرد

دانشمندان MIT اعلام کردند اکنون می توانند ساختار DNA را هک کرده و در آن تغییراتی ایجاد کنند. زبان برنامه نویسی زیستی، دستکاری در روند حیات سلول ها را آسان می کند.

1395/1/29

رویدادها
Card image cap

احتمالا عناصر پایه حیات از طریق دنباله دار ها به زمین آمده اند

مولکول ریبوز می تواند علیرغم شرایط سخت در فضا ساخته شود

1395\1\28

رویدادها
Card image cap

اقیانوسی از آب در 300 مایلی داخل زمین قفل شده

شواهد غیر مستقیم نشان میدهد که احتمالا اقیانوس بزرگی در زیر لایه های زمین محبوس شده باشد

1395/1/29

رویدادها
Card image cap

اختلاط ژنوم انسان های مدرن با نئاندرتال ها و دنیسوان‌ها

دکتر دوید رایش از دانشگاه پزشکی هاروارد و همکارانش در روز ۲۸ مارس مقاله ای در ژورنال معتبر Current Biology منتشر کردند که توسط یک نقشه میزان اختلاط ژنوم انسان های مدرن با نئاندرتال ها و دنیسوان‌ها را در تبارهای غیر آفریقایی نشان میدهد.

1395/1/31

رویدادها
Card image cap

توسعه کوچکترین دیود دنیا

محققان دانشگاه جورجیای ایالات متحده و دانشگاه بن گوریون موفق به توسعه اولین دیود DNA دنیا شدند که فقط با یک مولکول DNA کار میکند.

1395/1/31

رویدادها
Card image cap

باز آفرینی جهان پهناور در آزمایشگاه

رویدادهای بسیار شدیدی می تواند در گستره جهان پهناور رخ دهد.برخورد های خشن با سطح سیارت که می تواند شکاف های عظیمی به وجود آورد، واکنش های هسته ای ستارگان درخشان مقدار انرژی فوق العاده زیادی تولید می کند

1395/1/29

رویدادها
Card image cap

فضاپیمای کاسینی توانست گردوغبار خارج از منظومه شمسی را جمع آوری کند

کاسینی، یکی از فضاپیکاهای ناسا توانسد در طی انجام ماموریت خود اقدام به جمع آوری 36 ذره از غبارهایی که در فضای بین ستارگان خارج از منظومه شمسی وجود داشتند را جمع آوری نماید

1395/1/29

استفاده از مطالب سايت دانش آگاهی فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت به گروه دانش آگاهی تعلق دارد.