هدف ما برداشتن گامی کوچک در راه نشر آگاهی ست
ما در وب سایت دانش ،آگاهی تلاش می کنیم تمام آنچه در دنیای علم به ما کمک خواهد کرد
تا بتوانیم گامی را به سوی حقیقت برداریم را، با نثر و کلامی آسان در اختیار شما قرار دهیم،
نوشته-ها
Card image cap

انتروپی مغز و حالت‌های آگاهی

مغز انسان سامانه‌ای بسیار پیچیده است. حتی شاید پیچیده‌ترین سامانه‌ای باشد که تا کنون در جهان ما ظاهر شده است. مغز یک بزرگسال، تبحّر بالایی در مشاهده و آزمون دارد تا واقعیت دنیای اطراف را پیش‌بینی کرده و با صرف کمترین انرژی، شانس بقای خود را بهینه سازد.

1398/12/14

نوشته-ها
Card image cap

ژنتیک چگونه فهم ما از نژاد را تغییر می‌دهد

انسان‌شناسی به نام 《 اشلی مونتاگو 》 در سال ۱۹۴۲ میلادی کتابی با عنوان "خطرناک‌ترین افسانه‌ی بشر و کذب نژاد" منتشر کرد که با استقبال گسترده‌ای روبرو شد. وی استدلال کرد آنچه که نژاد خوانده می‌شود، یک برساخته‌ی اجتماعی بوده و هیچ مبنای ژنتیکی ندارد

1398/11/29

نوشته-ها
Card image cap

کتاب در مقابل بنزین

امروز 24 آبان روز ملی کتاب و کتاب‌خوانی است. دیشب قصد داشتم یک متن طولانی در مورد علت بنیادی پیروزی و شکست ملت‌ها دررسیدن به خواسته‌هایشان بنویسم، اما صبح با خبر عجیب تغییر 3 برابری قیمت بنزین و در مقابلش پرداخت کمک معیشتی برای 18 میلیون خانوار مواجه شدم. تصمیم برای نوشتن آنچه در ذهن داشتم عوض شد.

1398/8/24

نوشته-ها
Card image cap

بیایید قدرت را به طبیعت بازگردانیم

10 نوامبر، روز جهانی علم برای توسعه و صلح است. توسعه و صلح، دو رکن اصلی هستند که می‌توانند ضامن بقای تمدن ما در کنار حفظ قوانین طبیعت باشند. ما، گونه هوموساپینس، برخلاف روند قوانین حاکم بر طبیعت از کنترل چهارچوب فرگشت حیات خارج‌شده‌ایم.

1398/8/19

نوشته-ها
Card image cap

پیدایش و فرگشت حیات به روايت استوارت كافمن جهان هستی در پس فیزیک

روزی که چارلز داروین بزرگ با دستاوردهایش زیست‌شناسی و حیات را دگرگون کرد، هیچ‌کس از وجود DNA خبر نداشت تا زمانی که جيمز واتسون و فرانسيس کریک نشان دادند که چگونه وقوع تفکرات داروین در مکانیسم‌های حیاتی امکان‌پذیر هستند. از آن زمان‌ها بسیار گذشته است و امروز دانش ما درباره آغاز حیات، از پیدایش اولین سلول‌ها زنده تا تمام حیاتی که امروز بر روی کره زمین می‌شناسیم، بسیار جامع و مستند است

1398/3/30

نوشته-ها
Card image cap

داستانی عجیب از تلاش برای اهلی کردن روباه

تئوری داروین در شوروی سابق در زمان حکومت ژوزف استالین ممنوع بود. روایت رسمی و دولتی از فرگشت چیزی شبیه به لامارکیسم بود. آن‌ها که تئوری داروین را تبلیغ و تدریس می‌کردند دشمن نظام محسوب شده و حتی با خطر مرگ روبرو بودند.

1398/2/3

نوشته-ها
Card image cap

مطالعه‌ی تمام ژنوم انسان به وسوسه‌ی کلید ژنتیکی پایان می‌دهد

پیشرفت‌های اخیر در حوزه‌ی ژنتیک و توالی یابی ژنوم انسان به دانشمندان امکان می‌دهد که تاریخ جوامع انسانی را با دقت بالائی بازسازی کنند. چنین پژوهش‌هایی نشان داد تصویر ساده‌ای که در سال‌های قبل با مطالعه‌ی میتوکندری و نواحی کوچکی از ژنوم، نظیر کروموزوم ایگرگ، از تاریخ فرگشتی انسان مدرن ترسیم شده بود، دیگر قابل دفاع نیست.

1398/1/27

نوشته-ها
Card image cap

عوامل موثر بر شکل‌گیری شخصیت

شخصیت‌های متفاوت از کجا می‌آیند؟ اگر ژنتیکی هستند، باید در دوقلوهای یکسان مشترک باشند، حتی اگر دوقلوها در زمان تولد از یکدیگر جدا و در محیط‌های متفاوتی بزرگ شده باشند. خواهران و برادرانِ تنی نیز باید شخصیت‌شان شبیه‌تر باشد تا خواهران و برادران ناتنی.

1398/1/6

نوشته-ها
Card image cap

آیا شباهت‌ها در مغز مهمتر از تفاوت‌ها است

بسیاری از طبیعی‌دانان در قرن نوزدهم به دنبال کشف گونه‌های جدید بودند. آن‌ها تلاش بسیاری انجام می‌دادند تا تفاوت‌های جزئی بین جانوران و گیاهانِ مختلف را شناسایی کرده، گونه‌ی جدیدی را کشف و افتخارش را به نام خود به ثبت برسانند. چارلز داروین نیز در ابتدا همین مسیر را در پیش گرفت، اما نبوغ وی در آن بود که بزودی دریافت شباهت بینِ گونه‌های مختلف مهمتر از تفاوت‌ها است.

1397/12/26

نوشته-ها
Card image cap

ممکن است پروتئین اولین مولکول حیات بوده باشد

بر مبنای یک مدل محاسباتی جدید، شاید پروتئین اولین مولکول حیات بوده است! برای دانشمندانی که منشاء حیات را مطالعه می‌کنند این پرسش همواره مطرح بوده است که کدام مولکول در ابتدا شکل گرفت: پروتئین‌ها و یا اسیدهای نوکلئید نظیر دی.ان.ای و آر.ان.ای

1397/11/23

نوشته-ها
Card image cap

میم یا مم چیست

واژه میم برای اولین بار در اولین کتاب ریچارد داوکینز به نام "ژن خودخواه" ظاهر شد و تلاشی بود تا دریابیم که چرا برخی رفتارها در جوامع انسانی رایج‌اند علی‌رغم این‌که از منظر فرگشتی قابل توضیح نیستند. همان‌گونه که داوکینز توضیح می‌دهد، انتخاب طبیعی داوری بی‌ترحم است و هر نوع ضعف و سستی، چه فیزیکی و چه رفتاری، بی‌تردید به حذف از استخر ژنی خواهد انجامید. بنابراین هر رفتاری که در جامعه رایج و شایع شده است، هر چند در وحله اول غیر قابل توضیح باشد، باید نوعی مزیت ایجاد کرده باشد.

1397/10/5

نوشته-ها
Card image cap

قوانین حاکم بر تکامل فرهنگی

آیا سازگار شدن با محیط منحصر به ساختارهای زیستی است؟ کلیشه‌ی در ظاهر بی‌ضرری رواج پیدا کرده است که تکامل فرهنگی را در امتداد تکامل زیستی و مرهون همان قوانین می‌داند. برای میلیون‌ها سال، ژن‌ها از پیکری به پیکری دیگر انتقال پیدا کرده و آن‌ها که سازگاری بیشتری به ارمغان آوردند بجای ماندند. اما با ظهور انسان، واحدهای سازنده فرهنگ که میم خوانده می‌شوند، از ذهنی به ذهنی دیگر انتقال پیدا کردند و با ایجاد سازگاری فرهنگی ماندگار شدند.

1397/10/4

نوشته-ها
Card image cap

اثر بالدوین یادگیری و توهم فرگشت لامارکی

گروهی از میمون‌ها را تصور کنید که بلد نیستند نارگیل را شکسته و از آن تغذیه کنند اما در جایی زندگی می‌کنند که درختان نارگیل بوفور وجود دارند و سایر منابع غذایی کمیاب شده‌اند. اگر میمونی بطور تصادفی بیاموزد که با استفاده از یک سنگ لبه تیز و ضربه زدن متوالی به نارگیل می‌تواند آن‌را بشکند، بعضی میمون‌های دیگر نیز همان ترفند را می‌آموزند

1397/9/21

نوشته-ها
Card image cap

آیا هوشمندی اجتناب ناپذیر است

ناسا در اوایل دهه ۹۰ میلادی حدود صد میلیون دلار را به پروژه‌ای به نام سِتی اختصاص داد که هدف از آن گوش سپردن به امواج رادیویی در فضا در جستجوی موجودات هوشمند فرازمینی بود. مدافعان این پروژه استدلال می‌کردند که هر چند ما نمی‌دانیم چه تعداد سیاره در کهکشان ما وجود دارد و چه درصدی از آن‌ها قابل زیست هستند، اما در هر سیاره‌ای که شرایط مساعد برای ظهور حیات را داشته باشد، در نهایت و بی‌تردید موجودات هوشمند ظهور خواهند.

1397/9/14

نوشته-ها
Card image cap

آگاهی چیست

قسمت سوم: احساس و تجربه ذهنی سومین تعبیر از آگاهی با احساس و تجربه اگاهانه سر و کار دارد. در بخش قبل در مورد آگاهی و دسترسی به اطلاعات صحبت کردیم. آیا امکان دارد که احساسات و دسترسی به اطلاعات دو روی یک سکه باشند؟ آیا امکان دارد که دسترسی به اطلاعات باشد ولی تجربه آگاهانه شکل نگیرد؟

1397/9/6

نوشته-ها
Card image cap

آگاهی چیست

قسمت دوم: دسترسی به اطلاعات من از شما می‌پرسم: در چه حالی؟ و شما برایم تعریف می‌کنید که روزتان چگونه گذشته است. از شادی‌ها و رنج‌های خود برایم می‌گوئید، اما نمی‌توانید به من بگوئید که چه آنزیم‌هایی در معده شما و یا چه هورمون‌هایی در خون شما ترشح می‌شود.

1397/8/26

نوشته-ها
Card image cap

آگاهی چیست

قسمت اول: چراغ علاءالدین برگرفته از فصل دوم از کتاب: ذهن چگونه کار می‌کند. نوشته استیون پینکر

1397/8/20

نوشته-ها
Card image cap

پيدايش و منشا حيات

داستان پيدايش حيات نگاهي كوتاه به چگونگي شروع زندگي بر روي كره زمين این پرسش بنیادین که «چگونه زندگی بر روی زمین آغاز شد؟» یکی از کهن‌ترین سؤالات در میان تمامی فرهنگ‌ها، اقوام، مذاهب و جوامع گوناگون در طول تاریخ شناخته‌شده‌ بشر است. تا پیش از کشفیات دانشمندان در دوران اخیر، هر یک از گروه‌های جمعیتی بشری، بر اساس چهارچوب فکری خود پاسخ این پرسش را بیان کرده‌اند؛ پاسخ‌هایی که اصولاً به دو شکل کلی بودند: پاسخ‌های گروه بزرگی از جمعیت‌ها بر اساس برداشت از نظام‌های فکری پیش از خود استوار بوده است که اغلب در برخی از موارد، تغییراتی جهت همخوانی با تفکرات زمان خود در آن‌ها اعمال می‌شده است.

1397/8/6

نوشته-ها
Card image cap

چرا پیر می‌شویم

بسیاری تصور می‌کنند که دلیل پیر شدن این است که اجزای بدن ما کهنه و فرسوده می‌شوند. سلول‌های بدن ما در تمام ۲۴ ساعت شبانه روز، برای سالیان متوالی و بی‌وقفه مشغول فعالیت هستند. پس طبیعی است که فکر کنیم آن‌ها نیز همانند اجزای یک سیستم مکانیکی فرسوده می‌شوند.

1397/7/29

نوشته-ها
Card image cap

تصادفی بودن یک رخداد به چه معناست؟

در حالت کلی کلمه تصادفی در لغت‌نامه، دارای وضع یا کیفیت پیش‌بینی‌نشده تعریف می‌شود. به‌طور مثال اگر یک تاس را پرتاب کنیم مشخص نیست که کدام عدد روی تاس خواهد آمد و در این زمان می‌گوییم که تاس یک مقدار تصادفی آورده است

1397/3/20

نوشته-ها
Card image cap

کتاب های منتخب نمایشگاه کتاب تهران سال 1397

در اینجا به معرفی کتاب های علمی و برگزیده سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می پردازیم

1397/2/12

نوشته-ها
Card image cap

عاشقان گربه ببخشيد

‎گربه‌دوستان از این نفرت خواهند داشت: پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که تعداد سلولهاي عصبی قشر مغز گربه تقریباً نصف تعداد سلولهاي عصبی قشر مغز سگ است.

1396/12/21

نوشته-ها
Card image cap

انتروپی مغز هوش انسان

پژوهشگران با استفاده از fMRI میزان تغییر پذیری مغز در طی زمان (که انتروپی مغز خوانده می‌شود) را اندازه گرفته و دریافته‌اند که با آی‌کیو مرتبط است. ما یک قدم رو به جلو برداشته‌ایم تا بفهمیم چه عواملی موجب می‌شوند که مغزها کمتر یا بیشتر باهوش باشند.

1396/12/16

نوشته-ها
Card image cap

فرگشت و استرس

نگاهی کوتاه به رابطه فرگشت و استرس فعل و انفعالات یا پاسخهای استرسی فرگشت یافته تا بقا و بدنبالش تكثیر ژنی را حفظ كند البته نه تمامی انواع استرس ها

1396/12/15

نوشته-ها
Card image cap

اقبال دوباره روس‌ها به مرگبارترین دانشمند دوران شوروی

هرچند نمی‌توان براحتی و با قطعیت گفت، اما تروفیم لیسنکو احتمالا بیشتر از هر دانشمند منفرد دیگری در طول تاریخ انسان کشته است. برخی کشفیات علمی دیگر نظیر دینامیت، گاز سمّی و یا بمب اتم نیز موجب مرگ صدها هزار نفر شده‌اند.

1396/10/2

نوشته-ها
Card image cap

ژن‌های پرتو-انگیخته پرده از کارهای پنهانِ حافظه برمی‌دارند

در آزمایشگاه سوسومو تونِگاوا، فرضیات قدیمی در مورد شکل‌گیری حافظه، عملکردِ یادآوری و امکان بازیابی خاطرات گم‌شده از «اِنگرام‌های خاموش» را زیر و رو می‌کنند.

1396/9/29

نوشته-ها
Card image cap

چرا تا به امروز یک نمونه از اعضای بالاخانواده Apeها و Australopithecus پیدا نشده؟ چه اتفاقی برای نیای مشترک نخستین ما رخ داده است

پدربزرگ عکس­هایی از میان­سالی خود داشت که به نسبت آنچنان تغییری نکرده بود، البته عکس­هایی از کودکی­اش هم موجود است، اما عکس­های دوره جوانی را گم کرده بود. آیا صرفا به این خاطر که عکسی از چهره پدربزرگ در جوانی نداریم، می­توانیم بگوییم آن کودک، ارتباطی به پدربزرگ ندارد؟ آیا شواهد دیگری برای ربط دادن پدربزرگ به آن کودک وجود ندارد؟

1396/8/28

نوشته-ها
Card image cap

ژن زامبی که از فیل‌ها در مقابل سرطان محافظت می‌کند

فیل‌ها بعد از آنکه قسمتی از ژنتیک بی‌استفاده‌شان را به یک مکانیزم دفاعی منحصر بفرد برای مقابله با تومورهای علاج ناپذیر تبدیل کردند، به حیواناتی عظیم الجثه فرگشت یافتند.

1396/8/23

نوشته-ها
Card image cap

آدم کروموزوم Y

آیا معادل حوا ی میتوکندریایی برای جدیدترین جد مذکر هم وجود دارد؟

1396/7/21

نوشته-ها
Card image cap

حوا‌ ی میتوکندریایی

حوا ی (Eve) میتوکندریایی، اصطلاحی در علم ژنتیک است که به اولین جنس مونث که در مسیر دودمان آخرین نسل فعلی انسان قرار دارد اطلاق می شود

1396/7/21

نوشته-ها
Card image cap

فرگشت تصادفی نیست حداقل اینکه کاملا تصادفی نیست

غالباً گفته می‌شود که فرگشت نابیناست زیرا هیچ نیروی خارجی وجود ندارد که انتخاب طبیعی را هدایت کند. اما یک پژوهش جدید (سال ۲۰۱۴) نشان می‌دهد که تغییرات در ماده ژنتیکی در سطح مولکولی کاملا تصادفی نیستند.

1396/6/15

نوشته-ها
Card image cap

ممکن است اپی‌ژنتیک بتواند چگونگی واکنش سهره‌های داروین نسبت به تغییرات سریع محیط را توضیح دهد

بر اساس تحقیقات جدید منتشرشده در ژورنال BMC Evolutionary Biology ممکن است اپی‌ژنتیک بتواند چگونگی واکنش سهره‌های داروین، نسبت به تغییرات سریع محیط را توضیح دهد.

1396/6/3

نوشته-ها
Card image cap

تحلیل رفتن دی‌ان‌ای خفاش و ژنوم‌های کشسان

گونه‌ها در حین فرگشت مقادیر چشمگیری از دی‌ان‌ای را ساخته و یا از دست می‌دهند و حتی ژنوم‌هایی که ظاهرا پایدار بنظر می‌آیند نیز بشدت در تلاطم‌اند. معنای آن چیست؟

1396/5/18

نوشته-ها
Card image cap

تفاوت مغز مردان زنان

آیا تفاوتهای آناتومیکی بین زنان و مردان، نظیر اندامهای جنسی، موی صورت و موارد مشابه، شامل مغز نیز می‌شود؟ یافتن پاسخی برای این پرسش مناقشه برانگیز همواره مشکل بوده است. اکنون، بزرگترین پژوهش انجام شده در نوع خود برای عکس‌برداری از مغز، نشان میدهد الگوهای خاصی وجود دارند که به جنسیت مرتبط هستند و بطور کلی شباهتها بسیار بیشتر از تفاوتها می‌باشند.

1396/5/6

نوشته-ها
Card image cap

وارونگی عجیب داروین در منطق

وارونگی عجیب داروین در منطق یکی از مخالفان تئوری تکامل، رابرت مک‌کنزی، در همان زمانی که این تئوری به تازگی انتشار یافته بود مقاله‌ای بر علیه آن می ‌نویسد و از همان استدلالی استفاده می‌کند که تا به امروز نیز همواره دست آویز خلقت گرایان بوده است: برای ساختن چیزی، شما لازم است بدانید که چگونه آنرا بسازید.

1396/5/5

نوشته-ها
Card image cap

Maryam Mirzakhani prominent genius and mathematician myth passed away

دکتر مریم میرزاخانی نابغه و اسطوره ریاضی جهان درگذشت

1396/4/24

نوشته-ها
Card image cap

نظریه‌ی تکامل در گذر زمان

آنچه از نظریه‌ی تکامل می‌دانیم غالباً کلی است و در حد شنیده‌هایی که لزوماً به کنه ماجرای جذاب این نظریه و نسبتش با انسان راه نمی‌برند. بر خلاف تصور عموم مردم، حوزه‌ی مطالعات نظریه‌ی تکامل بسیار وسیع است. متن پیش رو، گفت‌وگویی است با دکتر هادی صمدی، استادیار گروه فلسفه‌ی علم دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات.

1396/4/16

نوشته-ها
Card image cap

میمها ژن‌های خودخواه و کژپنداری داروینی

من کتابی را دارم مرور می‌کنم که نوشته فیلسوف علم؛ پیتر گادفری اسمیت است و عنوان آن "جمعیتهای داروینی و انتخاب طبیعی" می‌باشد. گادفری اسمیت در فصل هفتم کتاب و در دیدگاه مربوط به ژن‌ها استدلالی فوق‌العاده دارد و می‌گوید که ژن‌ها آن چیزی نیستند که ریچارد داوکینز و برخی زیست‌شناسان دیگر تصور می‌کنند

1396/4/12

نوشته-ها
Card image cap

تفکرات تار عنکبوت | ادراک گسترش یافته

میلیونها سال قبل، چند عنکبوت شیوه تار تنیدن سنتی خود را رها کرده و استراتژی جدیدی اتخاذ کردند. تا قبل از آن، عنکبوت‌ها صبر می‌کردند تا شکار در تار آنها بدام افتد و سپس به سمت شکار حرکت کرده و آنرا به چنگ می‌آوردند. آنها سپس شروع به ساختن تورهایی افقی کردند تا از آن همانند سکویی برای ماهیگیری استفاده کنند.

1396/4/6

نوشته-ها
Card image cap

محل جدایش اجداد انسان ها و کَپی های بزرگ در آفریقا نبوده است

دانشمندان در منطقه بالاکان موفق به یافتن بقایای گونهای با قدمت 7.2 میلیون سال مربوط به دودمان پیش از سَرده انسان شده اند

1396/3/22

نوشته-ها
Card image cap

زخم دکارتی دوگانه روح جسم

دنیل دِنِت در مقدمه كتاب «از باكتری تا باخ» به سراغ دوگانه روح-جسم می رود. او یادآوری می كند كه انسان ها از گذشته های دور می دانستند كه ذهن ماهیتی متفاوت از ساير اندامها دارد ولی این دكارت بود كه مفهوم روح را در قالب یك دكترین فلسفی انسجام بخشید.

1396/3/6

نوشته-ها
Card image cap

فرگشت نه فرایندی هوشمند است و نه بهینه اسم این بازی کفایت است نه زیبایی

تکامل نه فرایندی هوشمند است و نه مقتصد(بهینه). اصلا مسئله اقتصاد مطرح نیست، آینده نگری؟ اصلا، اگر میلیاردها سال هم طول بکشد کسی هست شکایتی بکند؟ نگاهی به زیست‌شناسی در شرایط کنونی هم، سرهم‌بندی‌های (Kluge) زیادی را مشخص می کند.

1396/2/25

نوشته-ها
Card image cap

بقایای کشف شده هومو نالدی ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار سال قدمت دارد

محققان می گویند مطالعات حاکیست که یک نوع انسان اولیه، که تصور می شد قدمت آن شاید به سه میلیون سال برسد، تا دوره های خیلی اخیرتر زندگی می کرده است.

1396/2/6

نوشته-ها
Card image cap

سرگذشت شگفت انگیز حیات روی زمین دلایل فرگشت جانداران

سرگذشت شگفت انگيز حيات روي زمين؛ دلايل فرگشت جانداران

1396/1/24

نوشته-ها
Card image cap

فرگشت در مقیاس زمانی کوتاه، سریعتر به پیش می‌رود

فرگشت را در محدوده زمانی سالها و سده‌ها مورد مطالعه قرار دهید و درمی‌یابید که بسیار سریعتر از تغییراتی به پیش میرود که در محدوده زمانی طولانی، در حد دوره‌های زمین‌شناسی، رخ می‌دهند. باستانی‌ترین ویروسهای موجود بر روی سیاره ما، دانشمندان را اکنون قادر می‌سازند که ساعت فرگشتی را دقیقتر تنظیم کنند.

1396/1/20

نوشته-ها
Card image cap

محققان مکس پلانک از چگونگی بزرگ شدن مغز انسان می گویند

یک تغییر کوچک با نتایج قابل توجه به احتمال زیاد یک جایگزینی تکی نوکلئوتیدی در مسیر فرگشت انسان باعث گسترش بخش نئوکورتکس مغز شده است

1396/1/13

نوشته-ها
Card image cap

چگونه هشت‌پای عجیب و غریب می‌تواند به ما کمک می‌کند تا مغز انسان را بهتر بشناسیم

هشت‌پا موجود غریبی است: بدنی فرم پذیر، بازوهایی مجهز به کلاهک مکنده، پوستی که در کسری از ثانیه همرنگ علفهای دریایی و یا شنهای کف دریا می‌شود. او می‌تواند مسیر خود در یک هزارتو را بیابد، در بطری را باز کند و یا حتی از ابزار استفاده کند.

1396/1/5

نوشته-ها
Card image cap

فرگشت یک تئوری است یا حقیقت علمی

پاسخ هر دو است، اما این پاسخ نیازمند بررسی بیشتر و عمیقتر در معانی کلمات تئوری و حقیقت است.در کاربرد روزمره، تئوری اغلب به یک حدس یا یک گمانه زنی اشاره می کند. وقتی که مردم می‌گویند, "من یک تئوری در مورد اینکه چرا این اتفاق افتاده است دارم" آنها اغلب بر اساس شواهد ناقص یا بی نتیجه، یک نتیجه گیری را در ذهن خود ترسیم می کنند.

1396/1/3

نوشته-ها
Card image cap

ده وبسایت برتر علمی در سال ۲۰۱۶ به انتخاب وبسایت RealClearScience

ده وبسایت برتر علمی در سال ۲۰۱۶ به انتخاب وبسایت «علم بارز واقعی» : اجازه دهید صادق باشیم، اینترنت از اطلاعات و اخبار آشغال انباشته شده است و این وضعیت هر روز آشفته تر میگردد. در "RealClearScience"، وظیفه ما این است که خوب و بد را در جهان علم تفکیک کنیم و مقالاتی با کیفیت را از منابعی قابل اطمینان گرد آوریم. در اینجا ده وبسایت برتر علمی در سال جاری را به شما معرفی میکنیم

1395/12/29

نوشته-ها
Card image cap

آزمون کن تب CANTAB توانبخشی شناختی چیست

آزمون کن تب (CANTAB ) که اختصار عبارت Cambridge Neuropsychological Test Automated Battery می باشد. این آزمون از سال 1980 میلادی توسط دانشگاه کمبریج ارائه شد و از آن زمان تاکنون این دانشگاه در حال توسعه این نرم افزار می باشد و یکی از معتبرترین آزمون های شناختی در جهان محسوب می شود.

1395/12/20

نوشته-ها
Card image cap

منشا حیات قطره‌های تقسیم شونده می‌توانند مبدا حیات را توضیح دهند

پژوهشگران کشف کرده‌اند که قطره‌های ساده‌ای که بلحاظ شیمیایی فعال می‌باشند، به اندازه یک سلول رشد می‌کنند و سپس تقسیم می‌شوند. آنها پیشنهاد میکنند که این پدیده ممکن است به ظهور اولین سلولهای زنده منجر شده باشد.

1395/12/16

نوشته-ها
Card image cap

ارتش تغییر شکل دهنده ها درون سلول شما

تا کنون همه تصور می‌کردند که پروتئینها همانند کلیدهای صلبی عمل میکنند تا عملیات سلولی را فعال سازند. اما دانشمندان تعداد زیادی پروتئین را کشف کرده‌اند که برای انجام وظیفه، ساختار خود را تغییر میدهند و بدین ترتیب اصلی در زیست شناسی که قدمتی صد ساله دارد باژگون میشود.

1395/11/13

نوشته-ها
Card image cap

فرگشت قابل پيشبينی تصادفی بودن جهش ها را مغلوب می سازد

هر چند جهش ها كه محرك فرگشت می باشند بطور تصادفی اتفاق می افتند، يك مطالعه بر روی باكتری ای كولای آشكار ميكند كه طبيعت غالبا روش يكسانی را برای حل يك مشكل خاص بطور مكرر برمی گزيند.

1395/11/4

نوشته-ها
Card image cap

دانشمندان در پی بروز كردن فرگشت می باشند

مطلب قبلی که در سایت منتشر شد گزارشی به قلم جان هندز بود از کنفرانسی در انجمن سلطنتی بریتانیا که در نشریه ساینس فوکوس منتشر شد. بعضی دوستان یادآوری نمودند که ساینس فوکوس نشریه چندان معتبری در زمینه علم نیست و نویسنده مقاله نیز سوگیری خاصی در این گزارش دارد. خوشبختانه چند هفته قبل گزارش دیگری از همان کنفرانس در نشریه وزین "مجله کوانتا" منتشر گردید که نویسنده این مقاله رویکردی نسبتا بی طرفانه در قبال مواضع سخنرانان و تئوریهای فرگشتی دارد.هر چند این مقاله کمی طولانی است، اما به موارد جالبی اشاره میکند که در منابع فارسی زبان کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. از جمله پلاستیسیتی و یا نیش کانستراکشن.امیدوارم این ترجمه کمک کند که درک بهتری از رویکردهای نوین به فرگشت در جامعه علمی بدست بیاوریم.

1395/10/28

نوشته-ها
Card image cap

آیا زمان آن رسیده است که داروینیزم را رها کنیم؟

برای اینکه دوستان بدانند مقاله مورد نظر در ساینس فوکوس دقیقا چه دارد میگوید و متن را بدور از نگاههای غیر علمی مطالعه کنند تصمیم گرفته شد تمام متن در حد توان بی کم و کاست ترجمه گردد.همانطور که خواهید دید دانشمندان بدنبال آنند که تئوری علمی فرگشت را با ایده های جدید کامل کنند و هیچ نشانی از جایگزینی تئوریهای علمی با ایده های غیر علمی در این مقاله دیده نمی شود.

1395/10/28

نوشته-ها
Card image cap

ژن ها و پیچیدگی حیات

زیست شناس نامی، سر فرانسیس کریک، سالها قبل در انتقاد از مبانی زیست شناسی فرگشتی از عبارت "انگاره محوری متعصبانه در زیست شناسی" استفاده کرد که هرچند منتقدان زیادی داشت، اما عبارتی جاودانه شد و پس از گذشت چند دهه، هنوز مورد مناقشه است. اما مفهوم عبارت فوق چیست؟

1395/10/21

نوشته-ها
Card image cap

اُكسي توسين وابستگي اجتماعي در گروه هاي شامپانزه را افزايش ميدهد

هزينه زياد انفرادي به جنگ رفتن بهت آور است. افراد مايل هستند كه در ازاء منفعت رساني به گروه هزينه لازم را بپردازند و اين مهم از طريق همكاري و پشتيباني از همگروهان و خصومت با غيرهمگروه انجام ميابد. نزاع هاي درون گروهي هر چند خشن ميباشند ولي ميدانيم كه حس تعلق به گروه و نيز پيوند و وابستگي گروهي را تقويت ميكند كه نقشي اساسي در رقابت موفق با گروه هاي ديگر دارد.

1395/10/13

نوشته-ها
Card image cap

انسانهای نحیف و کوچک مغزی را ملاقات کنید که برای اولین بار با زحمت فراوان به خارج از آفریقا کوچ کردند

بر دماغه پرتگاهی مشرف به چمنزارهای پهناور استپ گرجستان، یک کلیسای قرون وسطایی در جایی قرار گرفته که انسانها برای هزاران سال در مسیر تجاری جاده ابریشم رفت و آمد داشته اند. اما 1.77 میلیون سال قبل، همین محل تلاقیگاه گروه دیگری از مهاجران بوده است. از جمله گربه های دندان شمشیری، گرگهای اتروسکان، کفتارهایی در اندازه یک شیر و اعضای اولیه خانواده انسانها.

1395/10/9

نوشته-ها
Card image cap

فرگشت پیچیده اخلاقیات در انسان

اکنون و بدنبال مطالعات بیشتری که بر روی مبدأ اخلاقیات صورت گرفته است، فرانچسکو آیالا که یک پروفسور بوم شناسی و زیست شناسی فرگشتی در دانشگاه کالیفرنیا است توضیحی برای فرگشت اخلاقیات ارائه میدهد که از اندیشه داروین الهام گرفته است.

1395/10/8

نوشته-ها
Card image cap

چگونه حیات در اعماق دریا نور می سازد ارگانیزم زیست تاب bioluminescent

سرنخ های جدید که توضیح میدهد چگونه حیات در اعماق دریا نور میسازد اگر به اعماق اقیانوسها شیرجه بزنید می بینید که نور در آنجا حکمرانی میکند. حدود نود درصد ماهیان و خرچنگهایی که در عمق بین صد تا هزار متری زندگی میکنند از خود نور تولید مینمایند. دانشمندان هزاران ارگانیزم زیست تاب (bioluminescent) را در سراسر درخت حیات فهرست برداری کرده اند اما همواره در شگفت بوده اند که زیست تابی چگونه بوجود آمده است.

1395/9/28

نوشته-ها
Card image cap

فرگشت استخوان های گوش میانی خزنده درون شما

در مستند "خزنده درون شما" که محصول کمپانی PBS میباشد، دکتر نیل شوبین بطور مختصر فرایند فرگشت استخوان های گوش میانی را تشریح میکند.

1395/9/28

نوشته-ها
Card image cap

چرا ما انسانها فقط یکبار دندان دائمی در می آوریم؟

"خزنده درون شما" عنوان قسمت دوم از سری مستند "ماهی درون شما" است که محور آن فرگشت پوست و دندانها در دوران اجداد خزنده ما میباشد. در این قسمت، دکتر نیل شوبین به پرسشی پاسخ میدهد که شاید به ذهن همه ما خطور کرده باشد: چرا ما انسانها در طول عمر خود فقط یکبار صاحب دندانهای دائمی میشویم و اگر از آنها بدقت مراقبت نکنیم، طبیعت شانس دوباره ای به ما نمیدهد؟

1395/9/19

نوشته-ها
Card image cap

فرگشت انسان و تفکر اخلاقی

اخلاقیات از کجا آمده است؟ این پرسشی است که از همان ابتدای پیدایشش فیلسوفان را دچار مشکل کرده است. دو هزار و پانصد سال بحث و مناظره نیز تا کنون جوابی قابل قبول ارائه نکرده است.

1395/9/8

نوشته-ها
Card image cap

تئوری جدید در ذهن کوانتومی اسپین جدید

ماتیو فیشر راهی را پیشنهاد کرده است برای توضیح نقش اثرات کوانتومی بر کارکرد مغز یک تئوری جدید توضیح میدهد چگونه حالتهای شکننده کوانتومی ممکن است ساعتها یا روزها در مغز تداوم یابند

1395/8/23

نوشته-ها
Card image cap

درمان آسیب نخاعی در پستانداران

برای اولین بار تیمی از دانشمندان توانستند با استفاده از یک چیپ کاشتنی وایرلس درون مغز آسیب نخاعی دو گونه از میمون هایی که قادر به حرکت نبودند را درمان کنند

1395/8/20

نوشته-ها
Card image cap

قشر مغز کورتکس مناطق برودمن امواج مغزی EEG

Cerebral cortex کورتکس یا قشر خاکستری مغز

1395/8/18

نوشته-ها
Card image cap

اضافه شدن حروف جدید به الفبای ژنتیک

دی.ان.ای کدهای ژنتیکی ما را در یک مارپیچ دوگانه زیبا ذخیره میکند اما بعضی استدلال میکنند که به این زیبایی بیش از حد اهمیت داده شده است. استیو برنر، شیمیدان آلی در بنیاد فرگشت مولکولی کاربردی میگوید که دی.ان.ای بعنوان یک مولکول اشکالات زیادی دارد.

1395/8/10

نوشته-ها
Card image cap

کشف نخستین نمونه از مغز دایناسورها

محققان دانشگاه کمبریج توانستند نخستین نمونه شناخته شده بافت مغز فسیلی یک دایناسور را در ساسکس انگستان شناسایی کنند که مشابه بافت تمساح‌ها و پرندگان امروزی است.

1395/8/8

نوشته-ها
Card image cap

آیا فرگشت حیات روی زمین در حال وقوع دوباره است

فرگشت حیات پیچیده روی زمین، نسخه 2؟ پاراکاریون میوجینسیس سلولی بی همتا از اعماق اقیانوس آرام که نه یوکاریوت است و نه پروکاریوت

1395/8/6

نوشته-ها
Card image cap

آمیزش نئاندرتال ها می تواند دلیل تفاوت سیستم ایمنی بدن اروپایی ها و آفریقایی ها را نشان دهد

دانشمندان در طی دو تحقیق متفاوت که در نشریه معتبر Cell منتشر شده است اعلام کرده اند که علت تفاوت سیستم ایمنی جمعیت اروپایی و افریقایی به روابط آمیزشی اجداد آنها باز می گردد و در این میان روابط نئاندرتالها در این میان نقش اساسی را ایفا می کرده است.

1395/8/5

نوشته-ها
Card image cap

به نظر می رسد ساکنان برخی جزایر اقیانوس آرام حامل DNA گونه ناشناخته ای از انسان ها باشند

آنالیزهای جدید کامپیوتری، ردپایی از عموزاده های گمشده دور دست ما را پیشنهاد می دهد که ممکن است در DNA انسانهای مدرن مخفی بوده باشد.

1395/8/4

نوشته-ها
Card image cap

موتور تاژکی باکتری نشانه فرگشت و یا طراحی هوشمند

طبیعتِ پیچیده شگفت انگیزترین شناگر جهان موجب میشود که بعضی به اشتباه آنرا حاصل یک طراحی هوشمند بدانند، اما این نیز نشانه عملکرد فرگشت است. از نظر سرعت و چابکی، باکتریها با محرک تاژکی از هر شناگر قهرمان المپیک برتر میباشند. آنها صدها برابر طول بدن خود را در یک ثانیه طی میکنند و میتوانند جهت حرکت خود را در کسری از ثانیه تغییر دهند.

1395/8/3

نوشته-ها
Card image cap

منشا حیات نقش نور ماورا بنفش در شکل گیری اجزا پایه حیات

حیات اشکال گوناگون و شگرفی دارد، اما اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده تمام موجودات زنده، اتم های کربنی هستند که به هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن و سایر عناصر متصل می باشند. مدت هاست که چگونگی شکل گیری این مواد بنیادی در فضا به صورت یک راز باقی مانده است.

1395/7/27

نوشته-ها
Card image cap

نشانه های منشا حیات در یک ویروس غول پیکر

ویروس غول پیکر پیتوویروس که در سال 2013 در سیبری پیدا شد برای بیش از سی هزار سال منجمد بوده است. برخلاف سایر ویروسها، پیتوویروس به ماشین سلولی برای بقای خود نیاز ندارد.

1395/7/21

نوشته-ها
Card image cap

مطالعات جدید دانشمندان را شگفت زده کرده است دستان انسان از باله های ماهی فرگشت یافته اند

دانشمندان دانشگاه شیکاگو از نتایج تحقیقات در مورد ارتباط فرگشت ژنتیکی بین باله های ماهی و دستان انسان شگفت زده شده اند. این نتایج زمانی به دست آمد که دکتر نیل شوبین (بیولوژیست) در حال مقایسه رشد جنین حیوانات چهار دست و پا و ماهی بود.

1395/7/21

نوشته-ها
Card image cap

حیات فرازمینی می تواند از تابشهای کیهانی تغذیه کند

حیات احتمالی فرازمینی (در هر جای کیهان) می تواند از تابشهای کیهان جهت تامین انرژی استفاده نماید

1395/7/21

نوشته-ها
Card image cap

علت گرمایش جهانی زمین در دوران پالئوسن-آئوسن

احتمالا علت گرمایش جهانی زمین در دوران پالئوسن-آئوسن (PETM) بر خورد یک دنباله دار بوده است.

1395/7/10

نوشته-ها
Card image cap

سلامی به مریخ آماده باش برای سفر به سیاره سرخ

فناوری فضایی سروش سارابی سکونتگاه بعدی ما کجاست؟خداحافظی از زمین سلامی به مریخ. دانشمندان بر این باورند که روز ما بالاخره نیازمند خروج از زمین خواهیم بودو باید زمین را به مقصد جدید ترک نمایی، اما کجا، بهترین منزلگاه بعدی برای سکونت ما کجا خواهد بود؟

1395/4/27

نوشته-ها
Card image cap

نقد ادعای تكان دهنده يك محقق با عنوان انسانها روی زمين تكامل نيافته اند

اخیرا گزارشی از مصاحبه یک محقق در مورد منشاحیات با محتوای زیر مطرح شده است،از آنجایی که دیده شده این مطلب با ادعای مطلب علمی در حال گسترش است تصمیم گرفتم در این نوشته به بررسی علمی و محتوایی این ادعا بپردازم. كتاب جديدی از بوم شناس آمريكايی، آقای دكتر اِليس سيلور، مبحثی را منطبق بر فيزيولوژی بدن انسان پيش می كشد كه انسان بعنوان يك گونه احتمالاً دوشادوش ديگر اشكال حيات روی زمين تكامل نيافته است - بلكه از مبدأ ديگری آمده، و در ده ها هزار سال پيش توسط بيگانگان به اينجا آورده شده است.

1395/3/9

استفاده از مطالب سايت دانش آگاهی فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت به گروه دانش آگاهی تعلق دارد.