اینترنت 5G با سرعت یک ترابایت در ثانیه

اینترنت 5G با سرعت یک ترابایت در ثانیه
اینترنت 5G با سرعت یک ترابایت در ثانیه دانش آگاهی پلی به سوی دانایی
رویای اینترت بی سیم 5G با سرعت باور نکردنی 1 ترابایت در ثانیه به حقیقت تبدیل خواهد شد، درحال حاضر گوگل بر روی انتقال امواج اینترنت بی سیم پر سرعت، به خانه های شما مشغول به کار است.

سمیرا مهدوی: در حال حاضر گوگل بر روی انتقال امواج اینترنت بی‌سیم پرسرعت به خانه‌های شما مشغول به کار است.

خداحافظ!Comcost (یکی از شرکت‌های مخابراتی در ایالات‌متحده است که اینترنت تلویزیون کابلی و خدمات تلفنی را فراهم میکند)


پنج سال است که گوگل در شهرهای منتخبی از ایالات متحده در حال اتصال و راه‌اندازی یک جایگزین فوق‌العاده سریع، به‌جای سرویس پهنای باند فیبر نوری شرکت Comcost و کابل‌های مسی شرکت Time است.هم‌اکنون مدیرعامل یکی از شرکت‌های گوگل (کمپانی‌ای که بر روی فیبر نوری نظارت می‌کند) کریک بارت، اعلام کرده است که آن‌ها بر روی طرح امواج پهنای باند بی‌سیم بر روی خانه‌های منتخبی در آمریکا که این تکنولوژی برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است کار می‌کنند. آن‌ها اعلام کردند که به‌صورت محرمانه در حال بازنگری در رمزگذاری انتقال اطلاعات و آزمایش تکنولوژی‌های ارتباط بیسیم هستند.

ولی چرا این موضوع مهمی است؟ خب اگر گوگل بتواند با فن‌آوری موردنیاز، به‌صورت بی‌سیم اتصال اینترنت را در هر خانه آمریکا برقرار کند، بدین معنی است که آن‌ها می‌توانند پروسه‌ی هزینه‌بر نصب کابل‌های فیزیکی در زیرزمین در خیابان‌ها و پیاده‌ها را از میان بردارند.همچنین بدین معنی است که مشتریان از قید غول‌های تکنولوژی مانند Comcast, A&T, و Verizon آزاد می‌شوند.مارک برگر در مورد این رمزگذاری می‌گوید: اگر گوگل بتواند نحوه‌ی کار این فناوری را کشف کند، صنعت پهنای باند فوق‌سریع بی‌سیم در سراسر جهان گسترده خواهد شد. به‌این‌ترتیب مشکل انتقال خطوط سیم اینترنت به خانه‌ها در مسافت‌های طولانی توسط شرکت‌های پهنای باند که معمولاً برای انجام آن با سختی روبه‌رو هستند حل خواهد شد.

در حال حاضر جزئیات منتشرشده در برای این تکنولوژی بسیار کم هست. طبق معمول زمانی که این تکنولوژی رونمایی شود می‌تواند به معنی واقعی کلمه در کشور تغییر ایجاد کند. به‌ویژه زمانی که شما درجایی مانند فیس‌بوک هستید این انعکاس این خبر بسیار را بسیار خواهید دید؛ اما بارت توضیح می‌دهد که آن‌ها در حال کشف این هستند که آن‌ها چطور می‌توانند خطوط فیبر نوری موجود را به برج‌های بی‌سیم فرستنده امواج شبکه‌ی بی‌سیم متصل کنند.

او گفت: ما از کار قبلی خود که بیشتر از یک آزمایش بود به یک کسب‌وکار واقعی گذر کردیم. جان برود کین می‌گوید در Ars Technica در خانه‌ها هم‌اکنون در نواحی روستایی که فاقد فیبر نوری یا کابل هستند اینترنت بی‌سیم استفاده می‌شود؛ اما آنچه در حال حاضر ارائه می‌شود ازنظر سرعت عالی نیست.اگر گوگل در حال ارائه‌ی چیزی بی‌سیم است که رقیب سرعت سرویس‌های پهنای باند موجود است، باید ترکیبی از یک نام تجاری جدید در طرحی مخفی از نام گوگل باشد.

خوشبختانه محققان در سراسر جهان مشغول کاربر روی شبکه‌های بی‌سیم هستند که بتوانند این کار را درست انجام دهند. آن‌گونه که بروکین گزارش می‌دهد، انتظار می‌رود یک شرکت در بوستون، بانام پروژه‌ی دسی‌بل، در چند سال دیگر راه‌اندازی شود. این شرکت گفته است: شبکه‌های بی‌سیم، به‌سرعت های گیگابایت بر ثانیه با استفاده از طیف فرکانس بالا، ازجمله امواج میلی‌متری دست پیدا خواهند کرد.

طبق گفته این شرکت: شبکه‌های بی‌سیم به‌سرعت های گیگابایت بر ثانیه، با استفاده از طیف فرکانس بالا، شامل امواج میلی‌متری دست خواهند یافت. امواج میلی‌متری از 30 گیگاهرتز شروع می‌شود و نیازمند اتصالات مستقیمی به دستگاه گیرنده است که ممکن است دسترسی را محدود سازد. سیگنال‌ها باید به یک گیرنده خاص ارسال شود که مشتری‌ها می‌توانند این گیرنده را در یک پنجره نصب کنند.محققان در مرکز نوآوری نسل ارتباطی G5 دانشگاه Surrey در انگلستان، در اوایل سال جاری اعلام کردند که آن‌ها برای نسل سرعت ارتباطی 5G در آزمایشگاه توانسته‌اند به‌سرعت یک تراب‌هایت بر ثانیه در مسافت صد متری دست یابند که به‌مراتب سریع‌ترین اتصال بی‌سیم تاریخ به شمار می‌آید.

رحیم تفاضلی مدیر بخش مرکز نوآوری G5 می‌گوید ما بیش از ده تکنولوژی را با موفقیت توسعه داده‌ایم و یکی از آن‌ها به این معنی است که اینترنت بی‌سیم می‌تواند از یک ترابایت بر ثانیه تجاوز کند. همچنین به اخبار فناوری در UK V3 گفت: این همان ظرفیت فیبر نوری است اما ما مشغول انجام آن به‌صورت بی‌سیم هستیم.ما باید منتظر باشیم و ببینیم که گوگل با چه چیزی می‌آید؛ اما این‌یک قول بسیار عالی هست که گوگل در حال حرکت به راهی امیدبخش در سال‌های آینده است؛ و همچنین با غول‌های تکنولوژی و سیاست‌های سرویس‌دهی وحشتناک مشتریان خداحافظی می‌کند و به غول‌های تکنولوژی دیگر باسیاست‌های سرویس‌دهی امیدوارانه‌تر به مشتریان سلام می‌کند.

 ما به این تکنولوژی دست پیدا می‌کنیم!

منابع: